Snehová búrka v USA si vyžiadala obete, zahynulo 18 ľudí
24.01.2016
Celý región
Washington 24. januára (TASR) - Najmenej 18 ľudí zahynulo v súvislosti s fujavicou sprevádzanou prívalmi snehu, ktorá zasiahla východné pobrežie Spojených štátov. Informovala o tom agentúra Associated Press (AP).
Traja ľudia najnovšie zomreli pri odhrabávaní snehu v New Yorku, ďalší dvaja umrzli v juhozápadnej časti štátu Virgínia. Podľa agentúry Reuters dovedna 13 ľudí v šiestich štátoch zahynulo pri dopravných nehodách súvisiacich s jednou z najmohutnejších snehových víchríc za posledné roky.
Po tom, čo počas piatkovej noci napadlo v oblasti Washingtonu takmer 60 centimetrov snehu, sa vlna sneženia začala šíriť aj na sever do oblasti mesta New York. Agentúra AP neskôr s odvolaním sa na Národnú meteorologickú službu uviedla, že Central Park sa do 19.00 h miestneho času (nedeľa 1.00 h SEČ) ocitol pod takmer 64 centimetrovou snehovou pokrývkou. To je tretie najvyššie číslo od prvých meraní v roku 1869. Rekord pochádza z februára 2006, kedy tam namerali 68,3 centimetra snehu. Snežiť by pritom malo aj počas sobotňajšej noci.
Podobne ako predtým guvernéri ďalších desiatich štátov vyhlásil aj guvernér štátu New York Andrew Cuomo v sobotu stav pohotovosti. Okrem toho s platnosťou od 14.30 h miestneho času (20.30 h SEČ) vyhlásil Cuomo zákaz používania ciest vozidlami v New York City a na Long Islande s výnimkou áut pohotovostných zložiek. Nepremávajú ani linky metra s nadzemnými úsekmi.
Zákaz používania áut zaviedla aj starostka Baltimoru, najväčšieho mesta v štáte Maryland, Stephanie Rawlingsová-Blakeová. Opatrenie platné zatiaľ počas sobotňajšej noci má umožniť rýchlejšie odhrnutie snehu z ciest. Agentúra AP citovala Gregoryho Gallinu z Národnej meteorologickej služby, podľa ktorého by sneženie v oblasti Washingtonu, Baltimoru a Philadelphie malo ustať v sobotu okolo polnoci (nedeľa 6.00 h SEČ).
Podľa agentúry DPA zostali len v štáte New Jersey desaťtisíce ľudí bez elektriny. Kvôli snehu a ľadu bolo v sobotu zrušených viac ako 4.400 letov. Počasie narušilo plány aj ministrovi obrany Ashtonovi Carterovi a viceprezidentovi Joeovi Bidenovi, ktorí sa vracali zo zasadnutia Svetového ekonomického fóra vo švajčiarskom Davose. Namiesto pristátia vo Washingtone muselo byť ich lietadlo presmerované na Floridu.